Алкоголізм і його наслідки — Лікування алкогольної залежності

Смертельно небезпечно!
Найстрашнішим наслідком
є необоротна розумова
деградація!
Необхідно якомога раніше розпізнати
залежність і почати її лікувати.

У звичайному поданні людей, алкоголік — це асоціальний людина, він погано виглядає, невиразно говорить, неохайно одягнений. Повністю втрачений людську подобу. Але на ділі ситуація може обстоять інакше. Пристойно одягнений, має роботу, товариський, середній вік 33 роки. Такий портрет пацієнтів, що звертаються за допомогою до лікаря.

Алкоголізм — хвороба, яка прийняла лякають масштаби, кількість хворих з таким діагнозом катастрофічно, сумні цифри. Причому більшість з них навіть не думають звертатися до лікарів. І це серйозна помилка. Досвідчений лікар допоможе впоратися з недугою, в іншому випадку алкоголізм і його наслідки можуть призвести до трагедії.

1. Стадії алкоголізму

Для того, щоб правильно визначити алгоритм лікування, лікар використовує безліч способів діагностування. Одним з методів визначення розвитку захворювання служить класифікація стадій. Розрізняють три стадії алкоголізму, кожна з яких перетікає в наступну.

Перша стадія. Характерні особливості:

 • Вживання спиртного зв'язується з певними приводами, святами, життєвими ситуаціями, інтелектуальною працею і навіть дрібними негараздами;
 • Доза алкоголю збільшується;
 • З'являються «провали» в пам'яті;
 • Поведінка розв'язна, нав'язливе.

Друга стадія і її відмінні риси:

 • «Запої» тривалістю кілька днів;
 • агресія і злість змінюються депресією і апатією;
 • немає контролю випитому;
 • непереборна тяга до спиртного;
 • бунтарство і протистояння суспільству;
 • ураження центральної нервової системи;
 • ураження внутрішніх органів.

Третя стадія. симптоми:

 • періоди тверезого стану зменшуються;
 • обширне ураження внутрішніх органів;
 • сп'яніння виникає навіть від малих доз спиртного;
 • часті блювотні позиви;
 • параліч кінцівок;
 • атрофія м'язів;
 • повна зміна особистості;
 • підвищений ризик суїциду.

2. Наслідки для фізичного здоров'я

Шкода, завдана фізичній здоров'ю людини, вкрай великий. Алкоголізм і його наслідки носять масштаби лиха. В результаті вживання спиртного уражаються всі органи і системи, з'являються важкі захворювання.

Переоцінити шкоду, заподіяну здоров'ю неможливо.

Печінка: цироз, ниркова недостатність, токсичний гепатит, припинення своїх функцій.

Судини: атеросклероз (звуження просвіту коронарних артерій), підвищення артеріального тиску, гіпертонічний криз, підвищений ризик виникнення інсульту.

Серце: хронічна серцева недостатність, підйом кров'яного тиску, порушення ритму серцевих скорочень, пошкодження серцевого м'яза, збільшення ризику інфаркту, алкогольна кардіоміопатія.

ДОКАЗАНО: у тих, хто п'є чоловіків в 22 рази частіше діагностують захворювання серцево-судинної системи, ніж у непитущих.

Підшлункова залоза: хронічний панкреатит, цукровий діабет, свербіж шкіри, гострий панкреонекроз.
Кров: дефіцит найважливіших мікроелементів і вітамінів, розвиток анемії.

Репродуктивна система: у чоловіків — імпотенція, безпліддя, придушення вироблення тестостерону; у жінок — фригідність, безпліддя, клімакс, порушення функцій яєчників.

Рот: порушення в'язкості слини, руйнування зубів.
Шлунок: гастрит, атрофія клітин шлунка, виразки, рак шлунка.
Мозок: органічне ураження мозку.

3. Психічні і неврологічні ускладнення

Психічні і невротичні наслідки алкоголізму мають значний список. Для прочитання приведені деякі з них.

Біла гарячка«Біла гарячка» або гострий алкогольний психоз розвивається після тривалого, масивного алкогольного запою. Попередницею «білої гарячки» може бути довга безсоння (2-3 ночі). Стан, коли людина розгублена, не може їсти, спати, відчуває стан тривоги. У стані гострого алкогольного психозу людина бачить і чує те, чого немає насправді.

В першу чергу характерна для «білої гарячки» микропсия (галюцинація дрібних тварин: птахів, бджіл, пацюків і навіть чортиків).

В цей час хворий відчуває неконтрольований страх, свідомість затьмарена, відсутня критичне мислення. В такому стані хворий може вистрибнути з вікна, травмувати себе і близьких, скоїти вбивство або самогубство. Несамовитий і наляканий він захищається від об'єктів галюцинацій. Важливо вчасно звернеться до лікаря до настання білої гарячки. Увага близьких має залучити розгубленість питущого, безсоння, тривожний стан.

При відсутності своєчасного лікування гострий алкогольний психоз може закінчиться слинної пневмонією, набряком мозку і смертю.

Суїцидальні спроби. Назрілі проблеми з близькими, друзями, з колегами по роботі, з сусідами і з членами сім'ї пригнічують людину, яка страждає на алкоголізм. Емоційний фон між ним і суспільством різний.

Основною трудністю є невизнання захворювання, а значить і відмова від лікування. Будь-яке, навіть на перший погляд невинне слово на адресу хворого може привести до його емоційної напруги. Потрібно розуміти, що п'ють дуже образливі, агресивні, у них часто змінюється настрій. Всі ці риси обумовлені ураженням нервової системи і розвалом особистості.

Небажання прийняти діагноз і пройти необхідне лікування, призводить до збільшення напруги у відносинах. Вихід з цього порочного кола бачиться один — суїцид.

Не завжди, суїцидальні спроби несуть бажання смерті. Часто вони носять демонстраційний характер, але все ж закінчуються відходом з життя.

4. Соціальні наслідки алкоголізму

ДТП. Згідно зі статистикою, в більшості випадків саме пияцтво за кермом є причиною дорожньо-транспортних пригод. При вживанні спиртних напоїв знижується реакція і чіткість сприйняття. Наслідки можуть бути незворотні, найчастіше це інвалідність або смерть.

Порушення правопорядку. Втрата контролю над собою і відсутність почуття відповідальності призводить до правопорушення під впливом алкоголю. Такий стан є обтяжуючою фактором і не має виправдання.

причини алкоголізмуНещасні сім'ї. У сім'ї, де оселилося пияцтво, слідом з'являються постійні конфлікти і розбіжності. До цього додається ризик народження важкохворих дітей. Алкоголізм, руйнуючи особистість людини, робить його безвідповідальним. За безпечністю та байдужістю не можуть стоять хороші батьки. Словом і ділом вони показують приклад побудови нещасливою сімейного життя.

Бачачи і живучи в такій атмосфері, дитина вбирає образи батька і матері. Пізніше він буде проектувати їх при створенні своєї сім'ї. Так відбувається зростання числа розлучень і кинутих дітей. На тлі такої обстановки маса деградирующего населення збільшується. Аварії і травми на виробництві. Розсіяне настрій, думки про приємне проведення вечора або поганий стан після вчорашнього — все це підвищує ризик травм на виробництві. Зниження працездатності. Доведено, що якщо людина вип'є 200 мл горілки, то його працездатність на порядок скоротитися на період до 14 днів. В цей час до нього не прийде натхнення, мотивація праці знижена, загальна млявість. Тільки вдумайтеся, два тижні.

При алкоголізмі, п'є випиває куди частіше ніж два рази на місяць, ні про яку працездатності не може йти й мови. Соціальне здоров'я населення складається з багатьох-багатьох крупинок. «Зараження» алкогольною залежністю навіть частини цього населення погано позначається на обстановку в цілому. Питуща людина не завжди страждає від своєї недуги, великі проблеми він доставляє оточуючим.

Незалежно від ступеня і занедбаності захворювання алкоголізм несе негативні явища в суспільство.

5. Економічні наслідки алкоголізму

Чуючи про те, що алкоголізм несе шкоду не тільки п'є, а й країні в цілому, важко уявити масштаби ускладнень.

Звично бачити лише проблему сім'ї. В умовах, коли сотні тисяч людей страждають таким складним діагнозом, як алкоголізм, вплив цього фактора на країну в цілому часто недооцінюється. Витрати з бюджету на лікування алкозалежних, зміст їх у стаціонарах, оплата праці швидкої допомоги і наркологічних диспансерів не є повним переліком статей витрат держави.

Навантаження бюджету від пияцтва вкрай велика. Народжуються хворі діти, зростає кількість дітей-відмовників, вмирає працездатне населення. Через алкоголізм стаються пожежі, вбивства, насильство, ДТП і багато-багато іншого, кожен пункт несе за собою витрату державного бюджету країни.

6. Пивний алкоголізм

Саме пиво стає трампліном на шляху до хворобливої ​​залежності від алкоголю. Пиво є слабким алкоголем, але будь-яка залежність починається з малої дози. Ті, що п'ють недооцінюють шкоду пива, так як таке мислення нав'язане маркетинговою політикою виробників. Непомітно і міцно в свідомість людей вбито образ пива.

пивний алкоголізмБлагородний напій, втамовує спрагу, чудово підходить для молоді, практично незамінний при перегляді спортивних заходів ... але на ділі ситуація інша: випиваючи вже келих пива, людина піддає себе ризику обзавестися діагнозом «алкоголізм», легке ставлення до цього напою дає можливість частіше і більше вживатися населенням.

НА ДУМКУ ВЧЕНИХ: результатом вживання пива може стати безпліддя. Протягом останніх десятиліть вживання пива стало нормою. Пиво — напій дуже підступний. Воно викликає звикання і несе дуже багато негативних явищ. У його складі є важкі метали, а сп'яніння супроводжується млявістю, слабкістю, втратою інтересів. Такий стан плутається з відпочинком і розслабленням. П'ючий не помічає важкого сп'яніння. Ті, хто довго приймають пиво, помічають зміни в зовнішності. У чоловіків тіло стає «пухким», огрядним, з'являється «пивний» живіт, груди, відкладення жирової тканини за жіночим принципом в області таза, сідниць і стегон.

У жінок виникає оволосіння, поведінку, зовнішність і характер на чоловічий манер. БЕЗАЛКОГОЛЬНЕ ПИВО не є альтернативою. Воно пробуджує тягу до спиртного.

7. Колись добре вчилися і були зовсім непересічними особистостями

Дитячий алкоголізм. У разі, якщо вчасно не почати лікування алкозалежних підлітків, наслідки алкоголізму перекреслений перспективи про здорову сім'ю, про втілення мрії, про розвиток таланту ... Все починається з вживання алкогольних коктейлів і пива. Через короткий проміжок часу уражаються внутрішні органи, а ще через пару місяців настає залежність.

Батьки, як правило, не підозрюють про те, що біда вже прийшла. Тривожним сигналом може стати біла гарячка, психоз, галюцинація або інші явні прояви. Залежність від спиртного і деградація у дітей розвивається в десятки разів швидше, ніж у дорослого. Середній вік хворих 13 років. І ця страшна цифра має тенденції зменшуватися.

ЗА ДАНИМИ ВЧЕНИХ: 90% підлітків починають своє знайомство з алкоголем за допомогою вживання пива. Це пояснюється багатьма факторами, деякі з яких: маркетингова політика виробників і відсутність блювотного рефлексу (на відміну від міцних спиртних напоїв). Ще не так давно лікарі мали справу з асоціальними підлітками з дитячих будинків, неблагополучних сімей, інтернатів. Сьогодні ж картина дещо змінилася: все частіше залежними відмовляються діти з благополучних сімей. Вони вчаться в музичних і спортивних школах, знають кілька іноземних мов і зовсім не викликають підозри з боку дорослих.

дитячий алкоголізмУ підлітковому віці переважна більшість алкозалежних вживають спиртне, тому що це їм подобається. Відмінною рисою дитячого пияцтва є вживання спиртних напоїв у величезних кількостях, вони не можуть обмежиться малою дозою.

Підліток не зупинитися на одному келиху. Кількість випитого дитиною може вбити дорослу людину. Інша особливість в тому, що рано чи пізно підліток починає змішувати алкоголь з наркотиками, це пов'язано з прагненням експериментувати і пізнавати нові грані. В цьому випадку, спиртне дає старт відразу декільком видам залежностей. Підлітковий максималізм не дає можливості зупинитися і вдатися до критичного мислення.

У 20 років підліток, п'є пиво, по фізичним критеріям вже можна порівняти з 40-річним чоловіком. Непомітно починаються незворотні руйнування. До первинних соматичним і психічним поразок додається поліневрит. Про це говорять судоми кінцівок.

Лікарі відзначають і деякі відстрочені наслідки. Один із прикладів — патологія новонароджених, які народилися у алкозалежних підлітків, навіть якщо це вже не підлітки, а зрілі люди. Терміну давності немає, наслідки алкоголізму незворотні, якщо вчасно не звернутися по допомогу до фахівця.

Головні болі, стомлюваність, запаморочення — все це ознаки ураження головного мозку. Батьки часто списують ці симптоми на перехідний вік і гормональні зміни, притаманне їхнім дітям в цьому віці.

Ще свіжі спогади про те, який обдарований був дитина, як легко йому давалося навчання, які світлі мрії його надихали. З появою в житті підлітка алкоголю, особистість терпить сильні зміни. З'являються відмінні риси питущого: брехливість, озлобленість, агресивність, депресивність, а також звужується коло інтересів.

Критичного мислення у підлітків немає, самостійно подивитися на те, що відбувається, як на проблему, не представляється можливим. Перебіг подій і зміни, що призвели до залежністю, сприймаються як само собою зрозуміле. Звернутися за допомогою до лікаря необхідно, в іншому випадку дитячий алкоголізм назавжди перекреслить їх таланти, здоров'я, мрії про сім'ю ... і їхнє життя.

8. Жіночий алкоголізм

Жіночий алкоголізм має відмінності від чоловічого. Це пов'язано і з фізіологічними відмінностями, і з психічними. Декілька факторів:

 • Процес звикання до спиртного представниць слабкої статі дуже швидкий. Наприклад, чоловікові для алкогольної залежності потрібно півроку-рік систематичного вживання, жінці ж вистачить 2-3 місяців.
 • Питуща людина, ніколи відразу не визнається в тому, що він хворий. Жінка ж на відміну від чоловіків ще більш вперта, її важко переконати в необхідності лікування, а, як відомо, терапія без згоди хворого вкрай неефективна.
 • Жінка схильна до частих емоційним змін. Алкоголізм, розвиваючись в організмі, вражає нервову систему. Психічні розлади носять важкий характер. Часто змінюється настрій від ейфорії до стану депресії.
 • Печінка влаштована трохи іншим способом, тому більш сприйнятлива до спиртного. Як наслідок, цироз печінки, токсичний гепатит і летальний результат.
 • Репродуктивна функція може бути повністю або частково порушена. Потомство має ризик важких захворювань.
 • Жінка керується в основному інтуїтивної, а не логічної діяльністю, а значить більш схильна до емоціям. У свою чергу, це провокує часте вживання алкоголю.
 • Жіночі гормони несумісні з етиловим спиртом.

Представниці слабкої статі ретельно приховують надмірне вживання спиртних напоїв. Латентний період проходить настільки приховано, що ні сім'я, ні колеги на роботі, ні друзі не знають про те, що алкоголізм вже запущений. Для того, щоб звернутися за допомогою до лікаря жінці потрібно подолати сором, нав'язаний суспільством.

Адже довгий час пияцтво вважалося чоловічим недугою. Алкозалежних жінка в соціумі вважається ганьбою сім'ї, саме цей факт ускладнює своєчасне обстеження та діагностування алкоголізму. Випиваюча мати — колосальна трагедія. Згодом пропадає материнський інстинкт, відповідальність за дитину і «людське обличчя».

ЗА ДАНИМИ СВІТОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я: алкоголь займає третє місце в світі, як причина смерті, після раку і серцево-судинних захворювань. В іншому, і до раку, і до хвороб серця спиртне має саме пряме відношення. Алкоголізм — важкий діагноз. Справитися з ним в поодинці вкрай складно. Важливо вчасно звернутися до фахівців і отримати кваліфіковану допомогу.

Безкоштовна консультація
Не можете умовити на лікування?
Наші консультанти допоможуть вам знайти ефективну
мотивацію і умовити близького на лікування.

Юрій Лавров
Автор: Юрій Лавров

Спеціаліст в галузі хімічної залежності. Психолог, психотерапевт. Закінчив школу по хімічній залежності. Постійний учасник всеукраїнських тренінгів з підвищення кваліфікації. Засновник Благодійного фонду «СНАЙПЕР». 10 років професійного досвіду у сфері реабілітації та психо-соціальної адаптації залежних людей.