Все про наркотики: життя без залежності!

Смертельно небезпечно!
Найстрашнішим наслідком
є необоротна розумова
деградація!
Необхідно якомога раніше розпізнати
залежність і почати її лікувати.

Наркотики — одна з глобальних проблем сучасності. Вони зламали чимало доль і загубили життів. І неважливо: юний або зрілий, бідний чи багатий, ніхто не застрахований від зустрічі з ними. Небезпечні наркотики в першу чергу тим, що викликають стійке звикання, підпорядковують собі психіку людини, руйнують організм і можуть довести до смерті. Статистика показує, що все більше підлітків і навіть дітей долучаються до цієї згубної звички. Наркотики настільки сильно поневолюють тіло і психіку людини, що залежний здатний піти на страшні злочини заради нової дози. Відсутність грошей штовхає наркомана на обман, грабежі, навіть вбивства.

Що таке наркотики і наркоманія?

Що таке наркотики і наркоманіяНаркотики — це хімічні речовини, здатні впливати на центральну нервову систему людини і формувати стійку фізичну і психічну залежність. Вживають їх в різних видах: таблетки, ін'єкції, куріння, вдихання.

Наркотичні речовини відомі з давніх часів, багато народів використовували їх в медичних цілях, релігійних обрядах, для тонізації організму. Однак серйозною проблемою для людства наркоманія стала з появою синтетичних наркотичних речовин.

Нагляд за оборотом наркотиків здійснюють державні органи, і ступінь контролю відрізняється в різних країнах. Алкоголь, нікотин не належать до заборонених речовин, але обмежений віковий ценз: купувати їх можуть тільки повнолітні. Ряд наркотичних речовин входять до складу фармацевтичних препаратів, широко використовуються в медичній практиці. Але все-таки абсолютна більшість заборонені до обігу, законодавство передбачає обов'язкову кримінальну відповідальність за виготовлення, продаж, придбання наркотиків або їх агітацію.

Патологічну фанатичну залежність організму від наркотичних речовин називають наркоманією. Залежно від приналежності до якоїсь групи виділяють алкоголізм, токсикоманію (коли наркотичні речовини є летючими або газоподібними речовинами, проникаючи в організм шляхом вдихання) та інші.

Наркоманія не є хворобою в класичному розумінні цього слова. Це цілий комплекс патологічних змін в організмі, які підміняють усвідомлення реальності, руйнують особистість людини, обов'язково змінюють коло спілкування. Якщо наркоману не надати допомоги, його пристрасть призведе до смерті.

Чому люди вживають наркотики?

Кожна людина, що зіткнувся з проблемою наркозалежності, зможе розповісти свою історію появи згубної прихильності. Звичайно, ніхто не бажає собі такого життя. Просто в якийсь момент все виходить з-під контролю.

Чому люди вживають наркотикиВ цілому, можна виділити кілька причин, що спонукають перший раз спробувати наркотичні речовини:

 • Бажання відволіктися від проблем. Своїм впливом на ЦНС наркотики знижують рівень тривожності, дають потребляющему оманливе відчуття спокою, відчуття незначущості подій.
 • Підняття життєвого тонусу. Це дуже поширений «мотив». У життєвої гонці, роблячи кар'єру, отримуючи освіту, займаючись творчою діяльністю люди витрачають силу і енергію. Не маючи можливості повноцінно відпочивати, вони намагаються відновити свій організм, вживаючи психостимулятори.
 • Заради розваги. Зараз споживання нелегальних наркотичних речовин є досить поширеним елементом свят, вечірок, відвідування нічних клубів.
 • Цікавість і експеримент. Всі наркотики оповиті міфами і легендами. Їх вплив на ЦНС самі спробували описують, як неабияке задоволення, що викликає бажання випробувати подібні емоції і у інших людей.
 • Бажання довести свою сміливість і самостійність. Це дуже характерний мотив для підлітків. Бажання наслідувати старшим друзям, завоювати популярність в компанії штовхають дітей і підлітків спробувати наркотичні речовини, не усвідомлюючи можливі наслідки.
 • Дотримання трендам. Такі наркотичні речовини, як алкоголь і нікотин, не просто дуже доступні у продажу. Ми кожен день бачимо їх пропаганду. З яскравих плакатів і бігбордів на вулицях або зі сторінок журналів, з рекламних роликів по телебаченню гарні, успішні люди показують, як прекрасний їх світ з алкогольними напоями і сигаретами.

Як формується наркотична залежність?

Наркотична залежність розвивається в кілька етапів. Чим раніше людина усвідомлює свою проблему, тим менше негативні будуть для організму наслідки прихильності!

 1. Психічна залежність. Після першого прийому наркотичної речовини людині знову і знову хочеться відчути їх ефект. Йому здається, що все під контролем, що прийом дози — його усвідомлене рішення. Але все навпаки: наркотики вже диктують порядок дій, вимагаючи збільшення дози. Якщо на цьому етапі наркомана обмежити від препаратів, з'являється емоційна виснаженість, депресивний стан, розлади сну і настрою, дратівливість і агресія.
 2. Фізична залежність. При регулярному вживанні наркотичні речовини «вбудовуються» в обмін речовин. Тому при їх відсутності починаються функціональні розлади організму, розвивається абстинентний синдром. З'являється тахікардія, тремор, м'язова слабкість, болі в м'язах і суглобах, безсоння, статева дисфункція, поглиблюються психічні розлади.
 3. Толерантність. Тривале вживання наркотичних речовин призводить до появи толерантності — приймається наркотик вже практично не викликає колишнього психоемоційного стану, абстинентний синдром посилюється, з'являється «ломка». Цей етап характеризується деградацією особистості, депресивним станом. Почуття безвиході часто провокує розвиток суїцидальних нахилів. Фізичні наслідки важкі і часто незворотні: відбувається переродження серцевого м'яза і тканин інших систем, атрофія статевих органів, руйнується структура нервової системи, нейронної системи великих півкуль.

Швидкість прогресування кожного етапу, його тяжкість і терміни настання залежать від індивідуальних особливостей організму, типу наркотичної речовини, термінів вживання і дози.

Класифікація наркотиків.

Існує кілька класифікацій наркотичних речовин.

 • за природою діючої речовини:
  • Наркотичні речовини природного походження. Вони містяться в деяких грибах, коноплі, маку. Їх отримують після спеціальної обробки рослин і використовують у вигляді витяжок, відварів, курильних сумішей.
  • Наркотичні речовини синтетичного походження. Їх отримують шляхом хімічного синтезу (амфетаміни, ЛСД)
 • за способом впливу на центральну нервову систему і свідомість людини:
  • речовини, заспокійливо діють на центральну нервову систему. Це похідні барбітурової кислоти (барбітал, нембутал, барбаміл, фенобарбітал), ноксирон, транквілізатори (сибазон, фенозепам, мепробомат), опіум (природного походження) і його синтетичні похідні (героїн, морфін, метадон, кодеїн, промедол). Прийом таких речовин діє заспокійливо, розслабляючи, викликає грезоподобное стан, створює відчуття душевного і тілесного комфорту. До наркотиків цієї групи звикають дуже швидко. Багато з цих речовин є компонентами фармацевтичних препаратів, деякі навіть продаються без рецепта.
  • речовини, збудливо діють на центральну нервову систему. Найбільш відомі з цієї групи ефедрин, амфетаміни (фенамін), екстазі, кофеїн, кокаїн. На першій стадії після прийому таких наркотиків, незалежно від способу введення в організм, відчувається прилив сил, усувається втома, загострюється увага, посилюються інтелектуальні здібності і фізичні можливості. Для наркотичного сп'яніння під дією психостимуляторів характерно почуття ейфорії, легкості у всьому тілі, сексуального потягу. При систематичному вживанні все змінюється: з'являється почуття тривожності, агресивність, легкоутомляемость, імпотенція, порушується сон і апетит.
  • речовини, що викликають галюцинації. Галюциногени, що містяться в деяких рослинах (гриби, кактуси, пасльонові), відомі здавна. Їх використовували, наприклад, в ритуальних обрядах, для входження в транс, досягнення стану нірвани. Зараз відомо безліч синтетичних галюциногенів, найпоширеніший і популярних з них ЛСД — діетиламід лізергінової кислоти. Споживання цього виду наркотиків викликає втрату почуття реальності, візуальні, смакові і акустичні галюцинації, бачення, що містять яскраві фантастичні картини, абстрактні геометричні побудови, ілюзорні світи. Доведено, що галюциногени не викликають фізичної залежності, але їхній емоційний вплив настільки велике, що, спробував їх, хоче знову повернутися в нереальний казковий світ.

Залежно від хімічної природи наркотичні речовини по-різному впливають на організм людини, викликають звикання.

Алкоголь

Етиловий спирт — головний компонент алкогольних напоїв. Це природна речовина утворюється при природному бродінні (фруктовому, кефірному) і в нормі присутній в людському організмі. Але в той же час етанол є сильним нейротоксическим отрутою, здатним вбити человека.Она володіє одночасно і седативним, і збудливу дію. На тлі м'язового розслаблення і розширення судин спостерігається поліпшення настрою, ейфорія. У випив з'являється бадьорість, впевненість, бажання танцювати і веселитися.

АлкогольЦе провокує подальше нарощування вживання алкоголю. Настає важке алкогольне сп'яніння, яке супроводжується втратою рухової активності, щось недоладне, блювотою, уповільненням функцій організму, аж до коматозного стану. При систематичному вживанні алкоголю розвивається токсичний ефект спирту, від якого страждає серцево-судинна система, шлунково-кишковий тракт (особливо печінка). Алкогольна залежність розвивається дуже швидко. Цьому сприяє доступність напоїв з різним вмістом етанолу.

Вживання таких слабоалкогольних напоїв, як пиво, коктейлі, здається нешкідливим і контрольованим, але навіть вони викликають залежність, провокують бажання спробувати напої міцніше. Ще один важливий чинник розвитку алкоголізму є його присутність в культурі харчування. Алкогольні напої є стандартним атрибутом святкових заходів, застілля з приводу. Це спостерігають діти, і так з покоління в покоління люди звикають до алкоголю в життя, вважаючи його нормою.

Нікотин

Багато хто вважає тютюнопаління — нешкідливою звичкою, від якої можуть легко відмовитися в будь-який момент.

нікотинЩо міститься в листі тютюну нікотин вважається наркотиком короткочасної дії. Він провокує розширення судин головного мозку, взаємодіє з ацетилхолінового

синаптическими рецепторами, викликаючи розслаблення, заспокоєння.

Абстинентний синдром у разі відмови від сигарет настає дуже швидко і виражається в дратівливості, тривожності, перепадах настрою. Толерантність до нікотину формується дуже швидко, вимагаючи вживати все більше сигарет або підвищувати їх фортеця. Нікотин є наркотиком, що змушує людину курити сигарети. Небезпека і шкідливість тютюнопаління полягає не тільки в споживанні нікотину, а й в токсичності речовин, що містяться в листі тютюну. При курінні утворюються продукти згоряння, виділяються смоли, які мають канцерогенні властивості і провокують розвиток онкологічних захворювань.

Опіати

Це група наркотичних речовин природного і синтетичного походження. До них відносяться морфін, героїн, кодеїн, промедол. Опій-сирець здавна готують з молочного соку макових головок. З цього екстракту виділяють морфін-підставу, з якого шляхом очищення отримують морфін і героїн.

опіатиУ медичних цілях використовують з метою знеболювання, як протикашльовий препарат. Опіати мають виражений седативну дію. При їх споживанні з'являється почуття ейфорії, розслаблення, спокою. З симптомів опійного отруєння характерно звуження зіниць, блідість шкіри, брадикардія.

При передозуванні людина впадає в кому, смерть настає через параліч дихальних центрів. Наркотична залежність від героїну одна з найстрашніших. Формується вона дуже швидко, буквально після першої дози. Героїн — найбільш доступний із сильних наркотиків. Як правило шприц не відразу беруть в руки. Спочатку героїн «курять» (вдихають через трубочку дим від згорає наркотику), жують. Але досвідчені торговці або наркомани зі стажем швидко вмовляють спробувати ін'єкцію, адже так ефект посилюється в рази.

Кокаїн

Ця наркотична речовина отримують з листя коки або синтетично. Він також відомий під назвами крек, кокс. Це дуже відомий психостимулятор. Кокаїн курять, змішуючи з тютюном, вводять внутрішньовенно, але найпоширеніший спосіб вживання — інтраназально (через ніс). Після прийняття дози відчувається неймовірний приплив енергії, з'являється відчуття легкості. Людина стає балакучий, маніакально гіперактивна.

кокаїнКоли дія кокаїнового сп'яніння закінчується, нервова система не приходить в стан спокою.

Настають протилежні ейфорії стану — депресія, крайня дратівливість, з'являється бажання прийняти нову велику дозу кокаїну. Кокаїн дуже швидко викликає звикання, виснажує життєві сили організму, провокує параною, безсоння, імпотенцію. Характерним симптомом прийому дози кокаїну є розширені зіниці, у кокаінозавісімих розвивається хронічний нежить або з'являються носові кровотечі.

При передозуванні кокаїном з'являються судоми, сильна аритмія, гостра серцева і дихальна недостатність, які при несвоєчасному наданні допомоги можуть закінчитися летальним результатом.

Амфетамін

Амфетаміни — група синтетичних наркотиків, похідних фенілалкіламіну. Інакше їх називають СНІД (від англ. «Speed» — швидкість). Сюди відносяться метамфетамін, метилфенидат (риталін). Дія цих наркотиків поширюється по організму дуже швидко. Особливо якщо його вживають не у вигляді таблеток або порошку, а вдихаючи пари або внутрішньовенно. Дія амфетамінів схоже з гормонами-нейромедиаторами адреналіном і норадреналіном.

АмфетамінВідбувається різке звуження судин, підвищення артеріального тиску, вмісту цукру в крові, розширення легенів. Людина, що прийняв дозу, відчуває підвищення активності, працездатності, стає гіперобщітельний.

Підлітки пробують амфетаміни для посилення гостроти відчуттів, не усвідомлюючи тяжкість наслідків. Характерною ознакою прийому амфетамінів є надмірне збільшення зіниць, яке не проходить кілька годин після закінчення ейфорії.

Екстазі (MDMA — метілдіоксіметамфетамін) за своєю небезпеки стоїть в одному ряду з героїном і ЛСД. Найчастіше цей наркотик вживають орально. Одне з його назв — таблетка любові. Одурманюючий ефект виражається в загостренні почуттів, сприйняття кольорів і запахів, посилення тактильних відчуттів, особливо, при статевої близькості, підвищенні сексуального потягу. Цей наркотик амфетамінового ряду не викликає фізичної залежності, але провокує стійку емоційну прихильність. Дуже часто наркоділки підмішують до екстазі кокаїн або героїн, формуючи у людини наркотичну залежність.

ЛСД

ЛСД (LSD) — напівсинтетичний наркотик, похідна лізергінової кислоти, яку виділяють з паразитичного грибка ріжків. На даний момент це найпотужніший наркотик, який змінює свідомість. Його психоделічний ефект називають «тріп», триватиме він може годинами. Раніше ЛСД застосовували в медичній практиці лікування шизофренії та інших психічних розладів.

лсдБіохімічний механізм впливу пояснюється схожістю хімічної структури ЛСД і гормону-нейромедіатора серотоніна. Ефект цього наркотика не завжди передбачуваний, навіть у однієї людини може проявлятися по-різному і залежить від настрою, кількості прийнятого препарату, особистісних якостей.

На тлі сильного збудження спостерігається втрата почуття реальності і сприйняття часу, зміна тактильних відчуттів, з'являються галюцинації, панічні думки. Фізична залежність від ЛСД не формується, проте з'являється виражена психічна залежність. Патологічні реакції проявляються у вигляді стрибків температури, розширення зіниць, різних видів аритмії, порушення сну, шкірної чутливості, болю в животі.

Канабіс

Конопля (Cannabis) — листяна рослина з вузькими довгими листям, дико ростуть у багатьох кліматичних зонах (теплих). З давніх-давен коноплю вирощували, як культурна рослина, отримуючи конопляну олію з насіння і товсті міцні нитки з стебел.

канабісНаркотичний ефект пов'язаний з високим вмістом в різних частинах рослини канабіноїдів, найсильніший з яких тетрагідроканнабінол. Ці речовини викликають розслаблення організму, загострення сприйняття кольорів і звуків, покращує комунікативні здібності.

У людини піднімається настрій, яким він намагається з усіма поділитися. При передозуванні можливі напади паніки, порушення сприйняття часу, дезорієнтація, блювота, стан напівнепритомності.

Для отримання наркотичного ефекту використовують листя і квіти рослини (марихуана, анаша), смолу канабісу, квітковий пилок (гашиш). У деяких країнах (наприклад, Нідерланди) канабіс є легальним наркотиком. Дозволено його зберігання, споживання, продаж, але в певних обсягах.

Летючі речовини

Токсикоманія — вдихання речовин з метою отримання наркотичного сп'яніння. Летючі наркотично діючі речовини, як правило, не належать до наркотиків, але викликають подібний ефект. Цей вид наркоманії більш характерний для підлітків. Токсикоманія з'явилася порівняно недавно, у другій половині XX століття з бурхливим розвитком хімічної промисловості.

Ароматичні вуглеводні, які входять до складу лаків, фарб, клею, розчинників, самі ацетон, толуол, бензин, викликають стан, схоже з алкогольним сп'янінням з галюцинаціями, спотворенням тактильних відчуттів і свідомості. Цей ефект триває недовго, після чого з'являються всі ознаки хімічного отруєння: головний біль, слабкість, нудота, блювання, сухість у роті.

Внаслідок частих інтоксикацій організму токсикомани виглядають виснаженими, з блідою шкірою. Через регулярних токсичних уражень головного мозку відбувається значне зниження розумової активності, з'являються провали в пам'яті, дезорієнтація, чому різко змінюється статус людини в його оточенні. Внутрішні органи також страждають від інтоксикації, особливо вражається печінка.

Лікування наркоманії

Існує безліч клінік, що пропонують людям, які зіткнулися з проблемою наркозалежності або алкоголізму, допомога в позбавленні від цих недуг. Успішність лікування пацієнта залежить від багатьох факторів:

 • Тривалість наркозалежності. Чим довше людина вживав наркотичні речовини, тим складніше буде процес одужання. Тому за допомогою треба звернутися якомога раніше.
 • Тип вживаного наркотику. Різні наркотичні речовини формують залежність по-різному. Деякі не викликають фізичну прихильність, тільки емоційну. Найскладніші випадки — це коли людина вживає різні типи наркотичних речовин.
 • Бажання вилікуватися. Це самий, мабуть, важливий фактор. Саме бажання позбутися згубної звички, усвідомлення проблеми — запорука успішного лікування.

Самостійно позбутися наркозалежності проблематично. Лікуванні в клініці або під наглядом фахівцем дозволить захиститися від того оточення, яке з'являється у наркомана, змінити спосіб життя.

Медичні фахівці стежать за станом здоров'я, розробляють індивідуальні програми виходу з абстинентного синдрому, призначають програми детоксикації організму і відновлення роботи органів. Це самий фізично важкий етап реабілітації. У пацієнта може з'явитися бажання здатися, перервати програму лікування від наркотичної залежності. Але хороший фахівець зможе правильно підібрати комплекс лікувальних препаратів проти судом, нудоти, больових відчуттів, параноїдальних і депресивних станів.

Один з головних елементів клінічного лікування наркоманії — допомога психолога. Наркотики викликають дуже сильну психічну залежність. Відмова то дози викликає важкі розлади поведінки. Повернутися до нормального ритму, побачити мету в житті після ілюзорного світу наркотичного сп'яніння, вибудувати соціальні комунікації дуже складно без допомоги фахівця.

Зараз визнати себе наркоманом і почати добровільне лікування — часте явище в середовищі творчих людей. Багато хто готовий говорити про це, ділячись особистим досвідом і пропагуючи здоровий спосіб життя. І це при тому, що більшість клінік для боротьби з наркозалежністю гарантують анонімність лікування.

Немає сумніву, що наркотики — глобальна проблема сучасності. Світові алкогольні і тютюнові корпорації, наркотичні синдикати заробляють мільйони на реалізації своєї продукції. Технологічний процес здешевлює синтез наркотичних речовин, розвинена світова інфраструктура, інтернет полегшують поширення. Тому зараз профілактика наркоманії (особливо підліткової) важлива, як ніколи. Наркоманію легше попередити, ніж вилікувати!

Безкоштовна консультація
Не можете умовити на лікування?
Наші консультанти допоможуть вам знайти ефективну
мотивацію і умовити близького на лікування.

Юрій Лавров
Автор: Юрій Лавров

Спеціаліст в галузі хімічної залежності. Психолог, психотерапевт. Закінчив школу по хімічній залежності. Постійний учасник всеукраїнських тренінгів з підвищення кваліфікації. Засновник Благодійного фонду «СНАЙПЕР». 10 років професійного досвіду у сфері реабілітації та психо-соціальної адаптації залежних людей.