Профілактика і лікування наркоманії. Методи профілактики

Смертельно небезпечно!
Найстрашнішим наслідком
є необоротна розумова
деградація!
Необхідно якомога раніше розпізнати
залежність і почати її лікувати.

Напевно кожен знає про те, що наркоманія є однією з головних проблем сучасного суспільства. Згідно з останніми статистичними даними до 1 відсотка дорослого населення страждає від тієї чи іншої форми наркотичної залежності. При цьому, на думку експертів, дана цифра може бути в кілька разів більше. На підлітків шкільного віку припадає до 20 відсотків всіх наркоманів. Велика частина наркозалежних це молоді люди віком до 30 років. В таких умовах проблема профілактики і лікування наркоманії серед дітей і підлітків є надзвичайно важливою.

Що таке наркотики і наркоманія?

Що таке наркотики і наркоманіяНаркоманія — це серйозний психічний і фізичний розлад, яке полягає в зловживанні і залежності людини від психотропних речовин. У той же час, наркотиками є психотропні речовини, вганяє людини в стан зміненої свідомості і викликають фізіологічну і психологічну залежність. Такі речовини мають характерні побічними ефектами, що мають серйозний негативний вплив на стан здоров'я людини.

У кожного наркозалежного в проміжках між вживанням наркотиків виникає хворобливий стан, який найчастіше називають наркотичної ламкою. За допомогою наркотиків людина отримує ілюзорне почуття задоволення. Ейфорія від наркотиків триває дуже короткий проміжок часу, максимум до п'яти хвилин. Далі, починається режим розслаблення, що переходить поступово в дрімоту і марення. Цей етап триває від одного до трьох годин.

Профілактика наркозалежності в якості основного методу боротьби з цією недугою

На державному рівні боротьба з наркоманією ведеться з давніх часів. Найчастіше така боротьба має репресивний характер, спрямований проти наркозалежних людей.

У нашій країні починаючи з минулого століття широкого поширення набули опіати. Репресивний радянський апарат зумів жорсткими заходами майже повністю викорінити наркоманію, як явище. Для досягнення подібного ефекту радянська влада не використовувала ніяких профілактичних заходів. Держава просто здійснювало суворий нагляд за діяльністю кожного окремого громадянина, що унеможливлювало використання наркотичних засобів. В умовах сучасного суспільства подібні заходи не застосовуються.

профілактика наркозалежностіТака державна політика в СРСР щодо наркоманії привела до того, що в той час, як в США активно розвивалася культура хіпі з її лояльним ставленням до психотропних речовин в країні рад наркомани, майже повністю були відсутні. Варто зазначити, що майже всі наркомани в СРСР брали морфін як лікарський засіб для лікування якогось захворювання. Також загальне число залежних формувалося і за рахунок душевнохворих людей, які приймають наркотичні препарати з метою терапії.

Виходячи з подібних чинників, держава в той час не вживало ніяких профілактичних заходів щодо попередження наркоманії, єдиним завданням було контроль за споживанням морфію хворими. В таких умовах в СРСР сформувалося досить лояльне ставлення до наркоманії, що призвело до відсутності будь-якого кримінального переслідування стосовно поширення і вживання наркотиків.

В СРСР наркоманії майже не було, хоча в південних союзних республіках активно вирощувалися коноплі і опіум. Тільки починаючи з середини 70-х років суспільство почало помічати зростання наркозалежних людей, що змусило державу формувати нову політику щодо наркотичної залежності і шукати методи профілактики наркоманії.

Роль профілактичних заходів в боротьбі з наркоманією

За рахунок більш активної політики впровадження профілактичних заходів щодо запобігання наркоманії серед підлітків, держава могла б домогтися запобігання формуванню позитивного образу наркомана серед молодого населення. Романтизація вживання наркотичних і психотропних речовин в результаті привела до втрати цілого покоління перспективної молоді. Ще 20-230 назад серед наркоманів найбільшою популярністю користувалися опіати, перветин, а також ефедрин. В цей же час формувався канал збуту наркотичних речовин в тому числі і через мережу аптек.

Усередині суспільства зріс інтерес до наркоманам, як до людей, які явно виділяються в натовпі. Наркозалежні ставилися до категорії активної молоді, що формувало моду на психотропні препарати. У підсумку це все призвело до початку справжньої епідемії наркоманії в 90-х роках.

боротьбі з наркоманієюНа сьогоднішній день загальна чисельність наркозалежних в порівнянні з початком 90-х років минулого століття значно знизилася. Головним чином це пов'язано з високим рівнем смертності серед наркозалежних. При цьому стійка тенденція в суспільстві наркотизації як і раніше спостерігається. У нашій країні загальна частка наркозалежних становить близько 5 відсотків. Ці цифри є по-справжньому страшною статистикою, адже серед наркоманів большінство- це молоді люди віком до 30-35 років.

Найпростішим, ефективним і при цьому доступним профілактичним методом попередження наркоманії серед підлітків є активна пропагандистська робота з дітьми починаючи з раннього шкільного віку. За рахунок проведення таких заходів у дітей і підлітків формується стійка негативна асоціація при згадці наркотиків. Комплекс таких заходів допомагає запобігти розвитку наркотичної залежності і формування психологічної тяги спробувати психотропні речовини для отримання бажаної ейфорії.

В кінцевому підсумку можна сміливо говорити про те, що профілактичні заходи — це найкращий спосіб боротьби з поширенням наркоманії серед молодого населення. Для наочної демонстрації шкоди і руйнівної дії наркотиків на організм дітям потрібно регулярно читати поучающие лекції і демонструвати документальні фільми, в яких розповідаються всі жахи життя наркозалежних.

Профілактичні заходи щодо попередження наркоманії серед підлітків

Велика частина наркоманів — це молоді люди віком від 15 до 35 років. Виходячи з цього факту, більшість наркозалежних почали вживати наркотичні та психотропні речовини в останніх класах школи або ж незадовго після випуску в університеті або армії. Саме з цих причин профілактика наркотичної залежності серед молодого населення відіграє величезну роль в боротьбі з цією страшною недугою. Основним завданням подібних заходів є скорочення загальної чисельності наркозалежних людей за рахунок прищеплення суспільству думки про неприпустимість прийому наркотиків.

На сьогоднішній день до 5 відсотків населення є втраченою частиною суспільства через їх систематичного прийому психотропних речовин. При цьому, на думку багатьох наркологів, майже 10 відсотків від усіх наркоманів можна позбавити від їх залежності і повернути до нормального повноцінного життя. Самостійно це зробити можуть одиниці. З цієї причини для лікування наркоманії важливо звертатися в професійні спеціалізовані наркологічні центри. Однією з таких організацій є центр наркологічної допомоги «Снайпер», де кожен наркоман отримує шанс на порятунок від своєї згубної залежності. Лікування наркоманії — це складне завдання, але фахівці центру «Снайпер» з нею можуть впоратися.

Профілактичні заходи серед школярів, спрямовані на боротьбу з наркоманією

Характер і більшість звичок людини формується в ранньому віці і в початкових класах школи. Тому надзвичайно важливо доносити дитині інформацію про наркотики та про їх згубний вплив починаючи з цього віку. Робота з дитиною в період з 5 до 10 років приносить найкращий результат. Людина, яка в цьому віці сформував для себе певну думку вже від нього не зможе відмовитися. Дослідники довели, що світогляд і уявлення про правильне і хибному, що сформувалися у людини в цей період, стають фундаментом для становлення дитини в дорослому світі. Виходячи з цього, вкрай важливо займатися профілактичними заходами проти наркоманії починаючи з раннього шкільного віку.

Також варто врахувати, що за великим рахунком майже немає ніякого сенсу пояснювати 14-17 річним підліткам про шкоду наркотиків так, як вони вже вважають себе дорослими і впевнені в своїй правоті навіть щодо нешкідливості так званих «легких» наркотиків. Якщо дитина в ранньому віці не отримав потрібну інформацію, переконати його в подальшому буде вкрай складно, особливо якщо він, будучи підлітком, уже встиг спробувати якісь речовини.

Окремо важливо відзначити методи профілактики наркоманії серед школярів середніх класів. Для цього рекомендується організовувати щорічне відвідування стін школи лікарем-наркологом. Спеціаліст протягом одного уроку пояснює підліткам про шкоду наркоманії та руйнівну дію наркотиків на організм і їх соціальне становлення в суспільстві. Такий підхід хоч і є малоефективним, але все ж, може приносити певний позитивний ефект.

Профілактика наркозалежності серед школярів повинна включати лекції і для їх батьків, в яких пояснюються методи виявлення факту вживання дитиною різних психотропних речовин.

Програми профілактичних заходів по боротьбі з наркоманією

Безумовно, більшість людей турбує проблематика розробки державних програм, які могли зробити так, щоб профілактика наркотичної залежності приносила реальний результат у вигляді скорочення загальної чисельності наркозалежних людей всередині сучасного соціуму. Важливо відзначити те, що велика частина методик, спрямованих на досягнення подібних цілей, є малоефективними і майже не приносять ніякого реального результату. Насправді, для отримання надійного результату профілактика наркоманії повинна включати в себе певний комплекс заходів, частина яких для людей може здатися неприйнятною.

Лікування наркоманії — це не найкращий метод боротьби з недугою, ефект для суспільства приносить профілактика і роз'яснення про шкоду таких препаратів. Такий комплекс заходів допомагає змінити світогляд людей і їх уявлення про наркотики.

Важливо пам'ятати, що пропагандистська робота з підростаючим поколінням повинна включати в себе демонстрацію наочних прикладів руйнівної дії наркотиків. Діти з раннього шкільного віку повинні бачити фотографії і відео, на яких зображені люди, що приймають тривалий час наркотики. Такі кадри часто схожі з фільмами жахів, де люди нагадують ожилі трупи.

лікування наркоманії у підлітківТакі заходи приносять хороший ефект при роботі з дітьми віком до 10 років. У такому віці у дитини формується чітке уявлення про погане і хороше і наркотики у нього будуть асоціюватися чітко з негативом і смертю.

Запобігти прийом наркотиків людиною можна з раннього віку за рахунок формування в свідомості негативного образу наркомана, як асоціального елемента, який вбиває самого себе. В цьому випадку добре справляються дитячі страхи.

У дитячій підсвідомості важливо створити страшну картинку, яку людина буде намагатися всілякі не допустити протягом усього свого подальшого життя. Такі способи найкраще запобігають можливість початку вживання наркотиків і формування бажання долучитися до наркоманам. Профілактика наркоманії головним чином повинна складатися з подібних цілей і заходів.

На думку багатьох фахівців, профілактика наркоманії повинна включати в себе формування невеликих груп школярів, які під наглядом нарколога повинні були б відвідувати наркологічні диспансери. У цих установах молоді люди особисто могли б побачити в кого перетворюється людина в результаті прийому наркотиків. Напевно подібна шокова терапія принесе хороший результат, адже жодна розсудлива людина навіть близько не підійде до наркотиків, знаючи, до чого вони призводять.

Безумовно, такий підхід може здатися комусь жорстоким з точки зору впливу на психіку дитини, але потрібно враховувати, що такі екскурсії повинні супроводжуватися роз'ясненнями з боку професійного психолога. Завдяки такій програмі діти зможуть уникнути прийому наркотиків, що збереже їх здоров'я і життя, а також дасть шанс на повноцінне становлення в людському суспільстві.

Для профілактики вживання наркотиків надзвичайно важливо працювати з людьми з дитячого віку, коли психіка тільки формується. Демонстрація реальності у вигляді згубного впливу наркотиків на організм захистить підлітка від психотропних речей.

Важливим фактором є і робота з батьками дітей. Кожен батько і кожна мати повинні знати ознаки наркотичного сп'яніння. Це допоможе їм відразу визначити чи брав їх дитина психотропні речовини. При цьому ніколи не можна тиснути на підлітка і вже тим більше піднімати на нього руку. Важливо звертатися до професіоналів, які зможуть очистити дитячий організм від наркотиків і їх продуктів розпаду, а також провести психологічну роботу з роз'яснення згубності пристрасті до наркотичних препаратів.

У нашому реабілітаційному наркологічному центрі «Снайпер» працюють найкращі психологи і наркологи, які мають більш ніж багатий досвід роботи з підлітками, які страждають від наркоманії. Ми пропонуємо психологічну реабілітацію і лікування від згубної залежності.

Основні причини появи наркотичної залежності

Профілактика наркоманії не може обходитися без з'ясування основних причин появи у людини такого згубного пристрасті. Це пов'язано з тим, що неможливо боротися з хворобою поки не буде з'ясована причина, що провокує її появу. Саме тому надзвичайно важливо зрозуміти механізм, що змушує людину почати прийом наркотиків для отримання ефемерного задоволення і занурення в світ ілюзій, який в підсумку приведе його до передчасної смерті через виснаження організму.

Після того як вдасться з'ясувати причини, що лежать в основі появи залежності, можна почати всерйоз говорити про розробку програм профілактики наркоманії серед молодого і дорослого населення.

Як би не було це дивно, але головною причиною початку вживання наркотиків є банальна нудьга і неробство. В умовах постійної зайнятості батьків і безгрошів'я в сім'ї, молода людина підліткового віку, замість відвідування спортивного або якоюсь творчою секції, починає бездумно хитатися по вулиці, де йому пропонують спробувати найрізноманітніші речовини.

При цьому важливо відзначити, що проблема криється далеко не в грошах, а в наплювацьке ставлення до дитини. Замість підтримки постійного довірчого контакту між батьками і дитиною, дорослі часто перекладають всю відповідальність на школу або бабусь і дідусів. В таких умовах людина росте і не отримує необхідну інформацію про те, що наркотики — це справжнє зло, що руйнує здоров'я і людські життя.

Без батьківської уваги підліток починає шукати контакт з іншими людьми, які з задоволенням пригощають незріле свідомість психотропними речовинами, щоб в майбутньому почати на ньому заробляти, продаючи йому наркотики.

Саме з цих причин дуже важливо приділяти дитині увагу, привчати його до того, що книги, спорт і саморозвиток — це шлях до успіху, доброго життя і новим позитивним враженням. Таке виховання напевно захистить підлітка від бажання почати розпивати пиво і курити сигарети, що в майбутньому може перерости в бажання спробувати «легкі» наркотики.

Способи боротьби з наркозалежністю

Профілактика і лікування суспільства від наркоманії повинна бути заснована на досить простих принципах, які необхідно дотримуватися щодо виховання підростаючого покоління та роботи з дорослою частиною населення.

Способи боротьби з наркозалежністюВ основі профілактичних заходів повинен лежати принцип надання підліткам та дітям альтернатив наркотиків. Як заміну психотропних речовин повинні виступати всілякі творчі гуртки та спортивні секції. При цьому держава зобов'язана подбати про загальну доступність подібних видів дозвілля. Також важливо сформувати у суспільстві стійка думка про те, що спорт, творчість і захоплення наукою це круто, престижно і цікаво.

Спортивні секції та різні гуртки повинні бути якщо і не повністю безкоштовними, то, по крайней мере, доступними для всього населення. Діти сироти та діти з бідних сімей від держави повинні отримувати безкоштовний доступ до спорту і творчості.

Масова доступність і популяризація такого дозвілля за дуже короткий час дозволить в рази скоротити кількість наркоманів серед підлітків і в майбутньому знизити загальне число наркозалежних серед всіх вікових категорій населення.

Також потрібно спрямувати зусилля держави на формування громадянського суспільства, в якому головним покаранням буде не закон і наслідки його порушення, а громадський осуд з боку інших людей. Таким чином, люди будуть обходити наркотики стороною, побоюючись громадського неприйняття.

Що категорично не можна робити в процесі роботи над просвітою населення про шкоду і небезпеку наркотиків:

  • Не можна допускати залякування людини, давно було експериментально доведено, що подібна тактика не приносить ніякого реально результату;
  • Неприпустимо займатися навмисним перекручуванням і перебріхувань щодо реальної дії наркотичних речовин і наслідків, які виникають в результаті їх прийому;
  • Категорично неприпустимо надавати неправдиву інформацію будь-якого характеру. Це пов'язано з тим, що при виявленні факту брехні в подальшому у підлітка буде сформовано недовіру на психологічному рівні;
  • Також не допускаються виправдання вживання наркотиків і романтизація образу наркомана.
  • Одним з головних умов забезпечення якісної профілактики наркоманії є підготовка кваліфікованих кадрів, які будуть вести спрямовану роботу серед населення щодо інформування про побічні ефекти психотропних речовин і їх руйнівного впливу на життя людини. Боротьба і лікування наркоманії — це безумовно важливе завдання, але в основі державної політики повинна лежати профілактична пропаганда, яка запобігатиме поширенню наркоманії.

Реабілітаційні методи

Профілактика наркоманії також включає в себе реабілітацію залежних людей. У нашому наркологічному центрі «Снайпер» кожна людина, що пройшов спеціальний курс лікування, отримує психологічну і фізіологічну реабілітацію від наркотиків, що допомагає прискорити його повернення до нормального життя.

Після подібного реабілітаційного курсу пацієнт повинен отримати психологічну свободу від наркотиків і звільнити свою голову від думок про чергову дозу. Залежна людина часто має тонку натуру і йому надзвичайно важко самостійно боротися зі своєю проблемою. Саме з цієї причини йому важливо отримувати підтримку з боку рідних і близьких. На наступному етапі хворому пояснюються принципи здорового способу життя і альтернативи його пристрасті.

Крім звичних медикаментозних терапевтичних методик, пацієнти отримують загальну психологічну допомогу, спрямовану на формування уявлення про подальше життя без наркотиків. Часто в цьому допомагає релігія або поява нових життєвих інтересів.

Побороти наркотичну залежність можна лише шляхом примусового повернення людини в нормальну соціальну середу. При цьому потрібно такого хворого максимально захистити від контактів з його знайомими наркоманами, що допоможе виключити можливість рецидиву його захворювання.

Лише спільні зусилля хворого, його рідних і співробітників нашого наркологічного центру «Снайпер» допоможуть повністю подолати як фізіологічну, так і психологічну залежність від психотропних речовин. Людина повинна отримати нові стимули до життя.

Підсумки

Наркоманія — це справжня біда сучасного суспільства. Вона руйнує сім'ї, губить здоров'я і просто вбиває людей. Зусиль держави щодо профілактики даної хвороби недостатньо, тому люди повинні самостійно займатися даною проблемою для огорожі своїх рідних від наркотиків.

Безкоштовна консультація
Не можете умовити на лікування?
Наші консультанти допоможуть вам знайти ефективну
мотивацію і умовити близького на лікування.

Юрій Лавров
Автор: Юрій Лавров

Спеціаліст в галузі хімічної залежності. Психолог, психотерапевт. Закінчив школу по хімічній залежності. Постійний учасник всеукраїнських тренінгів з підвищення кваліфікації. Засновник Благодійного фонду «СНАЙПЕР». 10 років професійного досвіду у сфері реабілітації та психо-соціальної адаптації залежних людей.